„Benedetta” jednak trafi na nasze ekrany

„Benedetta” jednak trafi na nasze ekrany

Film „Benedetta” uznany został za najbardziej kontrowersyjne dzieło tegorocznego Cannes. Przez jakiś czas nie było pewne, czy trafi on do polskich kin. Nie można było bowiem znaleźć dystrybutora, a którego pośrednictwem można by obejrzeć ten szokujący film.

Twórcą „Benedetty” jest Paul Verhoeven, holenderski reżyser odpowiedzialny w przeszłości za takie filmy jak „Nagi instynkt” czy "Pamięć absolutna”. Film opowiada opartą na faktach historię zakonnicy Benedetty Carlini, w którą wcieliła się Virginie Efira („Un amour impossible”). Benedetta cierpi na wizje religijne i erotyczne. Wzbudzają one obawy Watykanu, który przeprowadza własne śledztwo. W jego wyniku dochodzi do szokującego odkrycia.

Oprócz wspomnianej już Virgine Efiry, w filmie zobaczymy także takie gwiazdy jak Charlotte Rampling („45 lat”), Daphné Patakia („Wersal. Prawo krwi”) oraz Lamberta Wilsona („Kod Dedala”).

Tuż po emisji w Cannes na stronie producenta "Benedetty" przedstawiono listę państw, które nabyły już prawa do dystrybucji filmu. Polski na niej nie było. Według plotem taki stan rzeczy miał być spowodowany obawą polskich dystrybutorów przed negatywną reakcją Kościoła katolickiego. Większość dystrybutorów dementowała jednak plotki, twierdząc iż ich decyzja spowodowana była nie obawą przed opinią kleru lecz stwierdzeniem, iż „Benedetta” jest nudna, a „kontrowersji jest tam tyle co nic” (odpowiedź Gutek Film).

„Benedetta” znalazła chętnego na dystrybucję dopiero po dwóch miesiącach od swojej premiery w Cannes. Obejrzymy ją dzięki Aurora Films. Film w polskich kinach pojawi się w 2022 roku.

Opublikowane przez VODlife.pl

Vodlife.pl poleca również: