Cenzura “Fight club” - Chińczycy zobaczą całkiem inne zakończenie

Cenzura “Fight club” - Chińczycy zobaczą całkiem inne zakończenie

“Pierwsza zasada fight clubu – nie rozmawiajcie o fight clubie”. 

O tym, że nad społeczeństwem chińskim sprawowana jest mocna cenzura wiadomo nie od dziś. Dotyczy to także świata filmu. Jeśli jakaś produkcja naruszy zasady cenzury, przykładowo, jeśli na filmie zginie chiński ochroniarz, albo zła postać okaże się być chińczykiem, to film ten od razu zostanie w Chinach zbanowany. Boleśnie przekonaliśmy się o tym niedawno, w związku z filmem “Fight Club”

Amerykański klasyk z 1999 r. “Fight Club” (“Podziemny krąg”) został niedawno udostępniony w Chinach na platformie stremingowej Tencent Video. Chińscy widzowie zobaczą go jednak w zmienionej formie. Komuś, ciężko dokładnie powiedzieć komu, nie spodobało się bowiem przesłanie zawarte w końcowej scenie filmu. Został on więc odpowiednio ocenzurowany i dopiero wtedy udostępniono go widzom.  

Fight Club” to thriller psychologiczny z gatunku neo-noir wyreżyserowany przez Davida Finchera (“The Social Network”). Opowiada on o dwóch mężczyznach, którzy znudzeni rutyną swojego życia postanawiają założyć klub, w którym co tydzień odbywają się walki na gołe pięści. W rolę głównych postaci wcielili się Edward Norton (“Birdman”) oraz Brad Pitt (Oscar za “Zniewolony. 12 Years a Slave” oraz “Pewnego razu … w Hollywood”).  

W tym momencie warto się zatrzymać. Nadszedł bowiem czas na SPOILERY. Tym, którzy nie mieli jeszcze przyjemności obejrzenia "Fight Clubu”, odradzam dalsze czytanie. 

W oryginalnej wersji filmu główny bohater (Edward Norton) zabija swoje wyimaginowane alter ego (Brad Pitt). Następnie razem z Marlą Singer (w którą wcieliła się Helena Bonham Carter) obserwuje przez okno eksplodujące budynki. Zakończenie filmu ma mocno anarchistyczny wydźwięk - sugeruje udany plan zniszczenia współczesnej cywilizacji.  

Nie spodobało się to Chińczykom, którzy usunęli scenę z eksplozjami, a zamiast niej wstawili czarną planszę z napisem: "Przy pomocy wskazówki przekazanej przez Tylera policja szybko rozpracowała cały plan i aresztowała wszystkich przestępców, skutecznie zapobiegając wybuchowi bomby". "Po procesie Tyler został umieszczony w zakładzie dla obłąkanych na leczenie psychologiczne. Został zwolniony ze szpitala w 2012 r."   

To zupełnie nowy punkt widzenia, czyż nie? 

Opublikowane przez VODlife.pl

Vodlife.pl poleca również: