Ceremonia rozdania Oskarów 2020 - zapraszamy na podsumowanie

Ceremonia 92 rozdania Oscarów jest już historią. Największym wygranym został koreański reżyser Joon-ho Bong. Jego film „Parasite” zgarnął łącznie cztery statuetki, za najlepszy film, scenariusz oryginalny, film międzynarodowy oraz najważniejszy dla samego twórcy, za reżyserię. To kolejne nagrody dla tego koreańskiego filmu. Wcześniej otrzymał Złotego Globa (najlepszy film zagraniczny) oraz BAFTA (najlepszy film nieanglojęzyczny oraz najlepszy scenariusz oryginalny).

W kategoriach aktorskich nie było większych zaskoczeń. Tak jak typowali bukmacherzy, najlepsza para aktorska to Renee Zellweger („Judy”) oraz Joaquin Phoenix („Joker”). Renee Zellweger sportretowała postać tragicznie zmarłej aktorki Judy Garland, natomiast Joaquin Phoenix doskonale wcielił się w rolę komika popadającego w obłęd. W rolach drugoplanowych tryumfowali Laura Dern („Historia małżeńska” ) oraz Brad Pitt („Pewnego razu... w Hollywood”). Laura Dern świetnie zagrała bezwzględną prawniczkę specjalizującą się w rozwodach, za to Brad Pitt doskonale wcielił się w postać hollywódzkiego kaskadera filmowego.

Jeśli chodzi o kategorie techniczne, akademia doceniła „1917Sama Mendeza (w kategoriach zdjęcia, efekty specjalne oraz dźwięk), a także film "Le Mans '66" (montaż oraz montaż dźwięku). Oba filmy odznaczają się rozmachem technicznym i raczej nie dziwią ich wygrane. Za wielkich przegranych można uznać jedynie twórców efektów specjalnych w filmie „Avengers: Koniec gry”. Najlepszą piosenką okazała się "(I'm Gonna) Love Me Again" z filmu „Rocketman”, którą na scenie wykonał pełen energii Elton John. Statuetką za najlepszą muzykę trafiła do Hildur Guðnadóttir za film „Joker”. Kompozytorka zdobyła już uznanie m.in. za muzykę w serialu „Czarnobyl”.

Jak słusznie przewidywano za kostiumy nagrodę zgarnął film osadzony w latach 60 XIX wieku „Małe kobietki”. Zwycięstwo w kategorii scenariusz adaptowany zdobył Taika Waititi za film „Jojo Rabbit”. Podczas odebrania nagrody twórca podziękował swojej matce, za to dała mu książkę „Niebo na uwięzi”, na której został oparty scenariusz filmu.

Najlepszą animacją okazał się 'Toy Story 4”, pokonując m.in. netflixowego „Klausa”. Za charakteryzację został doceniony film „Gorący temat”, gdzie kunszt charakteryzatorów widać szczególnie przy pracy nad postacią granę przez Charlize Theron. Za scenografię nagrodą powędrowała do „Pewnego razu... w Hollywood” doskonale oddając klimat i styl lat 70 Ameryki. „Amerykańska fabryka” wyprodukowana przez byłą parę prezydencką USA Michelle i Baracka Obame wygrała w kategorii najlepszy film dokumentalny.

Opublikowane przez VODlife.pl

Vodlife.pl poleca również: