Cienka linia między eksperymentem a uzależnieniem – Na rauszu. Recenzja portalu vodlife.pl

Cienka linia między eksperymentem a uzależnieniem – Na rauszu. Recenzja portalu vodlife.pl

Najnowsza produkcja Thomasa Vinterberga (Polowanie, Festen) to oryginalne i świeże spojrzenie na temat znany każdemu z nas, a mianowicie temat alkoholu. Większość filmów przedstawia nadużywanie alkoholu czy uzależnienie od niego w sposób mocny, często wręcz druzgocący. Taki, który ma za zadanie dać nam solidnego przysłowiowego liścia w twarz – uświadomić, że to niebezpieczna zabawa, której granica między normą a patologią jest niezwykle cienka, a skutki jej przekroczenia są opłakane. Duński reżyser, choć z podobnym przesłaniem, postanowił jednak podejść do sprawy od zgoła innej strony.

Fabuła opowiada nam losy czterech nauczycieli gimnazjum, którzy, podczas suto zakrapianej imprezy urodzinowej jednego z nich, decydują się na przeprowadzenie eksperymentu. Zainspirowani myślą norweskiego filozofa, chcą sprawdzić jaki wpływ na ich organizm, pracę i styl życia będzie miało utrzymywanie stałego poziomu 0,5 promila alkoholu we krwi. Widząc niewyobrażalną poprawę zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, przyjaciele stopniowo zwiększają dawkę alkoholu do momentu, aż wszystko zaczyna powoli wymykać się im spod kontroli. Początkowo czysto badawcze picie zamienia się bardziej w upijanie się pod przykrywką naukowego eksperymentu. W pewnym momencie ich życie rodzinne i kariera nauczycielska zaczynają wisieć na włosku.

Reklama

To, jak nasi bohaterowie balansują na cienkiej linii między zabawą a uzależnieniem, jest idealnie skomponowane z balansowaniem reżysera między humorem a sprowadzającymi na ziemię mocnymi scenami. Choć efekt ten należy zawdzięczać całej czwórce głównych bohaterów, to nie da się ukryć, że na pierwszy plan wyłania się niezastąpiony Mads Mikkelsen (Polowanie, Jabłka Adama, Casino Royale). To właśnie postać wypalonego zawodowo historyka i jego sytuację rodzinną poznajemy najbliżej. Eksperyment zdaje się przywracać mu dawny blask i energię, jednak nic nie trwa wiecznie. Prędzej czy później musi się on zmierzyć z rzeczywistością, która, po odstawieniu alkoholu, może już nie być tak kolorowa, jak mogłoby się wydawać. Thomas Bo Larsen (Festen), Magnus Millang (Kobieta w klatce) i Lars Ranthe (Komuna) razem z Mikkelsenem tworzą zgrany i niepowtarzalny kwartet. Każdy z nauczycieli zmaga się z własnymi bolączkami, razem jednak się wspierając i nieraz dając się ponieść alkoholowym szaleństwom. Wszystko, oczywiście, w imię nauki.

Na rauszu to film przepełniony skrajnymi emocjami. Bawiące do łez sceny kontrastują z wydarzeniami, zderzającymi nas z często bolesną rzeczywistością. A ciągła niepewność, gdzie wyznaczyć granicę i jak jej nie przekroczyć, potrafi być destrukcyjna. Film ten pokazuje, jak łatwo można się pogrążyć, ale równocześnie mówi też o tym, że czasem warto odbić się od dna, aby tanecznym krokiem w rytm What A Life wejść z powrotem w życie.

Reklama

Opublikowane przez VODlife.pl

Vodlife.pl poleca również: