Kino Pod Baranami, czyli jak rozwinąć skrzydła w czasie pandemii

Kino Pod Baranami, czyli jak rozwinąć skrzydła w czasie pandemii

Sytuacja pandemii, która zdominowała cały świat w ubiegłym roku, była przyczyną wielkich i nieplanowanych zmian w życiu każdego z nas. Zmiany te nie ominęły również właścicieli kin, którzy musieli zmierzyć się z nową rzeczywistością, zamykając niestety swoje drzwi na okres długich miesięcy. Wielu z nich nie poradziło sobie z drastycznymi zmianami i zmuszeni byli ogłosić upadek i zamknąć swoje kina już na stałe. Jednak są i tacy, których kreatywność sprawiła, że nie tylko utrzymali się na powierzchni, ale też postawili na rozwój. Idealnym tego przykładem jest krakowskie Kino Pod Baranami, które zaoferowało alternatywę w postaci kina domowego. Bo choć kazano im zamknąć drzwi, to oni otworzyli dla swoich widzów okna.

Każdy krakus zna to miejsce. Nawet jeżeli jeszcze nie miał okazji tam zawitać, to z pewnością nie raz o nim usłyszał. Kino Pod Baranami działa bowiem już ponad pół wieku w samym sercu Krakowa – na Rynku Głównym. Mieści się ono dokładnie w Pałacu Pod Baranami – jednym z najstarszych krakowskich pałaców, należącym do rodziny Potockich. Jest to kino studyjne, które znane jest z tego, że promuje filmy na najwyższym poziomie – artystyczne, odważne i często również kontrowersyjne. Choć skupia się głównie na kinie europejskim to natrafimy też na seanse kina amerykańskiego czy azjatyckiego. Główną ideą jego twórców jest przybliżanie dobrych, wartościowych produkcji, niezależnie czy jest to klasyka filmowa, czy dzieło awangardowe.

Kino Pod Baranami doceniane jest nie tylko przez miejscowych, a idealnym tego przykładem są Nagroda Europa Cinemas dla najlepszego kina w Europie oraz Nagroda Polskiego Instytutu Filmowego dla najlepszego kina w Polsce.

Działając od tylu lat z pasją i entuzjazmem, właściciele nie chcieli zaprzestać całkowicie oferowania swoich usług widzom. Podjęli się więc stworzenia alternatywy dla kina studyjnego – internetowego kina domowego. E-Kino Pod Baranami daje nam dostęp zarówno do nowych, premierowych produkcji, jak i do filmowych klasyków. Co więcej, organizowane są wydarzenia specjalne, takie jak filmy z prelekcją, spotkania z twórcami, a przede wszystkim, tak słynne tam już, spotkania dyskusyjne. Platforma pozwala na wykupienie dwudniowego dostępu do filmu za ceny stosunkowo niskie w porównaniu do tych obowiązujących stacjonarnie. E-Kino jest ciekawą inicjatywą, pomagającą przetrwać ten ciężki dla branży kinowej okres, jednocześnie promującą wybieranie i oglądanie filmów z legalnych źródeł.

W E-Kinie możemy obejrzeć filmy każdego gatunku, od kryminałów (jak na przykład Tylko Bóg wybacza z Ryanem Goslingiem w roli głównej) przez melodramaty (jak Carol ze zjawiskową Cate Blanchett), aż po dokumenty (przykładowo popularny Sugar Man). Dodatkowo organizowane są tam wirtualne odsłony klubów filmowych, które funkcjonują w Kinie Pod Baranami od lat, takich jak Spotkania Młodych Amatorów Kina czy Studencki Nocny Klub Filmowy. Pełny repertuar spotkań i pokazów online dostępny jest na ich stronie internetowej.

Jak od kilku dni wiadomo, ostatnie decyzje rządu zezwoliły na ponowne otworzenie się stacjonarnych kin. Kino Pod Baranami również jeszcze raz powita swoich widzów, oczywiście z zastosowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego. A było na co czekać, bo w repertuarze Kina Pod Baranami znajdziemy aż 18 nowych produkcji, a wśród nich m.in. Jeszcze jest czas w reżyserii Viggo Mortensena czy Obraz pożądania z Mickiem Jaggerem. Oczywiście E-Kino Pod Baranami działa i ciągle działać będzie, tak że nie pozostaje nic innego, jak zorganizować wolny wieczór i urządzić sobie razem z nimi domowy seans, a przy pierwszej możliwej okazji odwiedzić urokliwe, studyjne kino przy krakowskim rynku.

Zdjęcie pochodzi ze strony www.kinopodbaranami.pl
Artykuł powstał przy współpracy z Kino Pod Baranami.

Opublikowane przez VODlife.pl

Vodlife.pl poleca również: