Krzysztof Kowalewski nie żyje. Zmarł w wieku 83 lat

Krzysztof Kowalewski nie żyje. Zmarł w wieku 83 lat

Dotarła kolejna smutna wiadomość ze świata filmu. W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Kowalewski. Był jednym z najbardziej znanych polskich aktorów teatralnych i filmowych.

Debiutował na ekranie w 1960 roku w filmie Aleksandra Forda "Krzyżacy". Największą popularność przyniosły mu filmowe role komediowe: "Nie ma róży bez ognia" (1974), "Brunet wieczorową porą" (1976), "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" (1978), kultowy "Miś" (1981), "C.K. Dezerterzy" (1985) czy  "Rozmowy kontrolowane" (1991). Niezapomniane kreacje stworzył w ekranizacjach powieści Henryka Sienkiewicza jako Roch Kowalski w "Potopie"(1974) oraz jako Zagłoba w "Ogniem i mieczem" (1999).

Aktor miał również na swoim koncie bardzo dużo epizodycznych występów w znanych polskich filmach m. in. „W pustyni i w puszczy"(2001), "Kariera Nikosia Dyzmy" (2002), "Ja Wam pokaże"(2006), "Listy do M. 3"(2017) oraz "Proceder" (2019).

Wśród ról serialowych najbardziej zapadł w pamięci widzów dzięki postaci ordynatora Romana/Zygmunta Łubicza w serialu "Szpital na perypetiach" (2001-2003) oraz w jego bezpośredniej kontynuacji "Daleko od noszy" (2003 – 2009).

Krzysztof Kowalewski przez lata był związany z warszawskimi teatrami: Klasycznym, Dramatycznym, Polskim, Studenckim Teatrem Satyryków, Rozmaitości, Kwadrat i przede wszystkim Współczesnym. W tym ostatnim, można było go zobaczyć w spektaklach "Namiętna kobieta", "Czarowna noc", "Męczeństwo Piotra Ohey'a" i "Napis".

Bardzo dużo popularność przyniosła mu także praca w radiowej trójce, gdzie razem z Martą Lipińską stworzył niezapomniany duet w programie "Kocham Pana, Panie Sułku". Było to satyryczne słuchowisko radiowe autorstwa Jacka Janczarskiego.

Krzysztof Kowalewski podkładał również głos w wielu polskich wersjach filmowych animacji. Najmłodsi (choć nie tylko) bez problemu rozpoznają jego głos słysząc postacie z  "Lilo i Stich”, "Tarzana", "Ratatuja", "Aut", "Opowieści z Narnii" i wielu, wielu innych.

Autor: Wojtek Mika

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Kowalewski
Źródło zdjęcia: fakt.pl

Opublikowane przez VODlife.pl

Vodlife.pl poleca również: