Lunarny Nowy Rok: azjatyckie walentynki filmowe

Lunarny Nowy Rok: azjatyckie walentynki filmowe

Zbliżają się Walentynki – 14 lutego to dzień wszystkich zakochanych. W związku z tym, że dwa dni wcześniej zaczyna się również Nowy Rok Chiński, organizatorzy Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków (coroczny przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-wschodniej oraz Południowej.), przygotowali specjalne wydarzenie. "Lunarny Nowy Rok: azjatyckie walentynki filmowe" to świetna alternatywa na oryginalny, romantyczny wieczór filmowy.

W ramach tej okazji, można będzie od czwartku 11 lutego do niedzieli14 lutego zobaczyć online pięć filmowych obrazów. Cztery z nich to uznane przez krytyków produkcję pokazywane w ramach poprzednich edycji Festiwalu Filmów Pięć Smaków oraz jedna premiera. Sam coroczny festiwal to wielka okazja na poznanie bliżej popkultury azjatyckiej. To nie tylko wyselekcjonowane filmy z różnych państw regionu, ale również spotkania z reżyserami, aktorami i producentami.

Po raz pierwszy online zostanie pokazany film w reżyserii Johniego To "Ścigając marzenie". Jest to historia spotkania obiecującego boksera z marzącą o karierze piosenkarki zadłużoną pracownicą nocnego klubu. Wspólna droga po życiowych zakrętach, połączy ich znacznie bardziej niż zakładali. Johnie To, to hongkoński reżyser, znany z mrocznych gangsterskich filmów, na których wzorował się m. in. Quentin Tarantino. Tym razem przedstawia romantyczną historię w iście hollywoodzkim stylu.

Jeśli szukamy w kinie, czegoś co nas totalnie zaskoczy, połamie wszelkie tabu, a do tego wprawi w zakłopotanie, nie możemy przejść obojętnie obok filmu w reżyserii Sion Sono "Miłość obnażona". Po śmierci matki licealista Yu, chcąc nawiązać bliższą relację z ojcem - katolickim pastorem, decyduje spowiadać mu się z coraz to bardziej perwersyjnych grzechów. Yu z czasem zaczyna nietypową karierę jako mistrz fotografii damskiej bielizny. Oczywiście z ukrycia. Nie rezygnuje jednak z przykazania swojej matki, aby odnalazł swoją "Marię". Brzmi absurdalnie? Owszem, ale przedstawione tu filmowe estetyczne szaleństwo gwarantuje wiele wrażeń. Zobaczymy na ekranie konflikt rodzinny, przedstawienie udręki po stracie bliskiej osoby, walki kung-fu, naruszanie katolickiego sacrum, a nawet wątki mistrz i uczeń rodem z „Gwiezdnych Wojen”. A wszystko dopełnia utrzymanie dzieła X muzy w klimacie mangi.

W filmie "Song Lang" w reżyserii Leona Le, windykator długów spotyka na swojej drodze aktora pracującego w operze wietnamskiej (cau-luong). Choć na początku wydaje się, że główni bohaterowie pochodzą z dwóch różnych światów, w miarę poznawania siebie nawzajem odkrywają ile ich łączy. Nostalgiczny klimat, przepiękne kadry Sajgonu lat 80-tych oraz opowieść o konfrontacji brutalności z subtelnością to wystarczające powody, żeby ten film zobaczyć.

"Wilgotna kobieta na wietrze" to kolejna propozycja w ramach azjatyckiego kina na walentynki. Szukającemu samotności urodziwemu dramaturgowi nie dane będzie zrealizować pustelniczych planów, ponieważ na jego drodze stanie nieprzewidywalna, nieskromna, wyzwolona młoda dziewczyna. Ta komedia erotyczna, nawiązująca do japońskiego kina dla dorosłych lat 60-tych oraz 70-tych, oprócz odważnych scen, przekazuje niebanalne treści dotyczące relacji damsko-męskich.

Ostatnim filmem, który będzie można zobaczyć w ramach wydarzenia jest "Żona dla Rip Van Winkle" w reżyserii Shunji Iwai. Nieśmiała nauczycielka  przygotowując się do ślubu, poznaje grupę aktorów, dzięki którym zmieni się jej życie. Z czasem fikcja zatrze się z rzeczywistością, a fabuła filmu zaskoczy niejednego widza.

"Lunarny Nowy Rok: azjatyckie walentynki filmowe" to olbrzymia szansa na zobaczenie niesamowicie ciekawych wschodnich produkcji, niedostępnych w szerokiej dystrybucji. Świetny początek, aby poznać różnorodne kino azjatyckiego, które zdobywa coraz większą masową popularności, co udowodnił m. in. film "Parasite".

Organizatorzy Azjatyckiego Festiwalu Pięć Smaków przygotowali jeszcze jedną atrakcję. W internetowym sklepie jest już możliwość kupienia specjalnego zestawu azjatyckich snaków, idealnych do konsumpcji podczas seansu filmów w ramach „Lunarnego Nowego Roku". Świetny pomysł na walentynkowy prezent. Dzięki temu mamy okazję poznać Azję również od strony kulinarnej.

Artykuł powstał przy współpracy z https://piecsmakow.pl
Więcej informacji na stronie: https://www.piecsmakow.pl/aktualnosc.do?id=528

Opublikowane przez VODlife.pl

Vodlife.pl poleca również: