Nie żyje Sidney Poitier. Aktor miał 94 lata

Nie żyje Sidney Poitier. Aktor miał 94 lata

W wieku 94 lat zmarł Sidney Poitier. O śmierci aktora poinformowało biuro ministra spraw zagranicznych Bahamów. “Straciliśmy ikonę, bohatera, mentora, bojownika i skarb narodowy”. Na chwilę obecnie podano przyczyn śmierci aktora.  

Sidney Poitier pochodził z Bahamów, w rodzinie farmerów. Do Stanów Zjednoczonych przyjechał jako nastolatek. Pierwsze aktorskie kroki stawiał w teatrach Nowego Jorku. Na dużym ekranie zadebiutował na początku lat 50. XX wieku, a przełomowa okazała się dla niego rola w filmie "Szkolna dżungla" z 1955 roku. W późniejszych latach oglądać go można było w takich produkcjach jak "Zgadnij, kto przyjdzie na obiad", "W upalną noc", "Mały Nikita" czy "Szakal". Łącznie aktor zagrał w ponad 50 filmach. W latach 70. XX wieku stanął także po drugiej strony kamery. - wyreżyserował aż 9 filmów, z których najsłynniejszym była komedia "Czyste szaleństwo". 

Poitier mocno walczył z dyskryminacją, która dotykała czarnoskórych w tamtych czasach. Także w sferze filmu, gdzie aktorzy o tym kolorze skóry obsadzani byli zwykle w mało znaczących rolach drugoplanowych. Poitier wybierał więc tylko te role, w których mógł zaprezentować zdobyty warsztat aktorski. W 1958 roku otrzymał pierwszą nominację do Oscara za rolę uciekiniera z więzienia w filmie "Ucieczka w kajdanach". Było to historyczne wydarzenie, jako że do tej pory żaden czarnoskóry aktor nie otrzymał nominacji w kategorii odtwórcy roli pierwszoplanowej. Poitier poszedł jednak o krok dalej i w 1964 roku stał się pierwszym Afroamerykaninem, który zdobył Oscara za rolę pierwszoplanową. Wygraną przyniosła mu rola w filmie "Polne lilie".  

W 2002 roku aktor otrzymał honorowego Oscara za całokształt dokonań artystycznych. W 2009 roku prezydent Barac Obama wręczył mu natomiast Prezydencki Medal Wolności, najwyższe cywilne odznaczenie Stanów Zjednoczonych. 

Aktor pozostawił po sobie sześć córek, ośmioro wnucząt i trójkę prawnucząt. 

Opublikowane przez VODlife.pl

Vodlife.pl poleca również: