Ojciec Chrzestny, czyli legendarna trylogia kina gangsterskiego.

Filmy opowiadające o mafijnych porachunkach mogą mieć swoich zwolenników jak i przeciwników. Ich fabuła jest raczej schematyczna, przesycone są pieniędzmi i morderstwami, ale możemy znaleźć w nich również ciekawe intrygi, a przede wszystkim, hierarchię wartości, która zawsze stawia rodzinę na pierwszym miejscu. Niezależnie od tego, do której grupy należymy, każdemu z nas z pewnością dane było przeczytać, obejrzeć lub chociaż usłyszeć o Ojcu Chrzestnym.

Francis Ford Coppola (reżyser również takich filmów jak Rozmowa, Czas Apokalipsy i Ludzie z deszczu), podejmując się zekranizowania powieści Mario Puzo, zapisał się nieodwracalnie w światowej kinematografii. Ojciec Chrzestny, jego druga i trzecia część stawały się kolejno hitami na skalę światową. Nic w tym dziwnego, skoro już oryginalne książki cieszyły się ogromną popularnością, dokładając do tego talent reżyserski Coppoli oraz znakomicie dobraną obsadę – nie mogło być inaczej.

Ojciec Chrzestny opowiada nam historię włoskiej rodziny mafijnej, żyjącej i działającej w Nowym Jorku. Sędziwy już Don Vito Corleone (znakomita, oscarowa rola Marlona Brando, którego możemy oglądać również w Tramwaju zwanym pożądaniem lub w Rozgrywce) sprawuje nad nią władzę razem ze swoimi dwoma starszymi synami: Sonnym (James Caan, wystąpił również w Misery i Z dystansu) i Fredo (John Cazale, grał także w Pieskim popołudniu oraz Łowcy jeleni). Z kolei najmłodszy syn, Michael (wyjątkowo dobra rola Ala Pacino, późniejszej gwiazdy takich filmów jak Zapach kobiety, Człowiek z blizną czy Adwokat diabła), jest przeciwny interesom ojca i woli nie angażować się w rodzinną działalność. Z czasem, na skutek podejmowanych decyzji, rodzina Corleone staje się niepotrzebnym graczem w mafijnym światku. Nieudany atak na życie Vito rozpętuje wojnę gangów, w której niezwykle istotny ma okazać się najmłodszy z rodzeństwa.

Prawie trzygodzinny, trzymający w napięciu seans pozostawia na koniec chęć na więcej. A chęć te mogą śmiało zaspokoić dwie kolejne części trylogii. Ojciec chrzestny II zarówno pokazuje nam rodzinę Corleone, która musi zmierzyć się z odejściem swojego dotychczasowego Dona, jak i pozwala poznać historię, od której wszystko się zaczęło. Prequelowa część filmu rozpoczyna się na Sycylii, swoistej stolicy włoskiej mafii. Młody Vito, na skutek porachunków mafijnych, musi uciekać z kraju. W ten sposób ląduje w USA, gdzie rozpoczyna życie pod nowym nazwiskiem. Warto zwrócić uwagę na oscarową grę Roberta De Niro (znany chociażby z takich produkcji jaku utrzymani w gangsterskich klimatach Chłopcy z ferajny i Irlandczyk czy Przebudzenia), który wcielił się w dorastającego Vito Corleone. W Ojcu Chrzestnym III możemy oglądać dalsze losy rodziny, która, na skutek rządów Michaela, zakończyła całkowicie nielegalną działalność. Duchy przeszłości nie dają jednak o sobie zapomnieć, a młodsze pokolenie zaczyna walczyć o władzę.

Cała trylogia wywiera ogromne wrażenie, niezależnie od tego, jakiego kina jest się fanem. Produkcjom Coppolego nie da się odmówić najwyższej jakości na każdej płaszczyźnie – reżyserskiej, aktorskiej czy muzycznej. Całość tworzy dzieło, obok którego nie da się przejść obojętnie.

Opublikowane przez VODlife.pl

Vodlife.pl poleca również: