Oscary 2021 – bez przepychu w trudnych czasach.

Oscary 2021 – bez przepychu w trudnych czasach.

Jedne z najważniejszy, jeśli nie najważniejsze, nagrody przemysłu filmowego Oscary zostały rozdane. W tym roku 93. gala wręczenia nagród odbyła się bardzo późno, bo dopiero pod koniec kwietnia. Pandemiczne czasy wymusiły szereg zmian organizacyjnych. Główna ceremonia rozdania złotych statuetek odbyła się nie w Dolby Theatre, tylko na największy dworcu kolejowym w Los Angeles - Union Station, gdzie zgromadzili się prezenterzy (w tym roku nie było głównego prowadzącego) oraz nominowani w różnych kategoriach.

Największą zwyciężczynią filmowej gali tak jak podczas Złotych Globów została Chloe Zhao ze swoim filmem Nomadland, który został wybrany najlepszym filmem, a sama Chloe zdobyła nagrodę za reżyserię. Trzecią statuetkę dołożyła Frances McDormand za główną rolę kobiecą.

W przypadku roli męskiej zwycięzcą został Anthony Hopkins za grę chorego na alzheimera mężczyznę w filmie Ojciec, co można uznać za niewielką niespodziankę, bo większość obstawiała pośmiertnie uhonorowanie tą statuetką Chadwicka Bosemana w filmie Ma Rainey: Matka bluesa

W kategoriach aktorskich za role drugoplanowe nagrody powędrowały do Youn Yuh-jung za rolę babci w filmie Minari oraz do Daniela Kaluuya, który wcielił się w przywódcę Czarnych Panter Freda Hamptona w filmie Judas and the Black Messiah. Film zdobył także statuetkę za najlepszą piosenkę do filmu pod tytułem Fight For You w wykonaniu H.E.R.

Film Ojciec dostał również drugą statuetkę w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany (Florian Zeller oraz Christopher Hampton). W przypadku scenariusza oryginalnego nagroda powędrowała do Emerald Fennell za film Obiecująca. Młoda. Kobieta., który opowiada o młodej kobiecie, poszukującej zemsty na swoich oprawcach. Najlepszym filmem międzynarodowym została duńska produkcja Na rauszu. w reżyserii Thomasa Vinterberga. Jest to historia grupy przyjaciół, która sprawdza teorie życia w ciągłym upojeniu alkoholowym.

Produkcja Co w duszy gra została wybrana najlepszym filmem animowanym i otrzymała Oscara również za najlepszą muzykę. Krótki metraż wygrała fantastyczna animacja If Anything Happens I Love You. W przypadku najlepszego filmu krótkometrażowego zwycięzcą został film Two Distant Strangers, poruszający temat rasizmu.

Wśród kategorii technicznych tylko cztery filmy zgarnęły Oscary. Za najlepsze efekty specjalne doceniono film Christophera Nolana Tenet. Po dwie statuetki absolutnie bez niespodzianek trafiały kolejno do: Sound of Metal (najlepszy montaż i dźwięk), Mank (scenografia i zdjęcia) oraz Ma Rainey: Matka bluesa (charakteryzacja i fryzury oraz kostiumy).

Najlepszymi dokumentami w tym roku były filmy Czego nauczyła mnie ośmiornica (historia nietypowej przyjaźni prawdziwej ośmiornicy i filmowca nurka) oraz krótki metraż Colette (poruszający dokument o 90 letniej Colette, która konfrontuje się z przeszłością odwiedzając niemiecki obóz koncentracyjny Mittelbau-Dora, gdzie zginął jej brat).

Tegoroczne rozdanie nagród w porównaniu do pełnych przepychu kunsztownie zaplanowanych gal z poprzednich lat (ogromne widowiska, wielkie show, stand-up, popisy musicalowe itd.) było wyjątkowo skromne. Podczas gali nawet nie wykonywano piosenek, które były nominowane do Oscarów. Wpływ pandemii zdecydowanie odcisnął swoje piętno na branży filmowej i widać to było również podczas tegorocznej gali wręczenia złotych statuetek. Nie mniej jednak, docenione nagrodą filmy na pewno warto obejrzeć.

Opublikowane przez VODlife.pl

Vodlife.pl poleca również: