Sylwester z filmami online zdecydowanie nie musi być czasem straconym

Większość z nas spędzi ten ostatni dzień 2020 roku w domach. Zapewne wiele osób będzie przełączać z nudów różne kanały telewizyjne, szukając zjadliwego widowiska muzycznego, który umili im wieczór. A może warto ten czas przeznaczyć na nieco bardziej amibitne kino? Przełom roku to często czas postanowień lub moment zastanowienia się nad swoim życiem. Na platformach stremingowych są takie filmy, które nie pozostawiają człowieka obojętnym i pozwolą spojrzeć na życie z innej perspektywy.

Jednym z nich jest film "Into the wild" w reżyserii Seana Penna ("Gra", "Rzeka Tajemnic"). Jest to historia młodego człowieka Christophera McCandlessa , który po skończeniu studiów, porzuca karierę i postanawia udać się w podróż autostopem na Alaskę. Rezygnuje z różnych wygód,  bo chce nawiązać większą bliskość z naturą. Po drodze spotyka go wiele przygód i poznaje różnych wyjątkowych ludzi. Główny bohater, w tej roli Emile Hirsch ("Pewnego razy... w Hollywood", "Dziewczyna z sąsiedztwa") zamiast amerykańskiego snu, spełnia trochę ten polski: "rzuca wszystko i wyjeżdża w Bieszczady" (w tym wypadku dosłownie na Alaskę). Film pokazuje jak bardzo człowiek tęskni za naturą, za wyjściem ze schematów życia i konwenansów społecznych. Jednocześnie widać w naiwności głównego bohatera jak mocno jest w obecnej cywilizacji i stylu życia zakorzeniony. Świetny film rozważający ludzką naturę, jakże aktualny nawet po kilkunastu latach.

Na jednym z serwisów VOD można zobaczyć produkcję o dość przewrotnym tytule "Sokół z masłem orzechowym", który sam w sobie jest intrygujący. Jest to opowieść o wyjątkowym chłopcu, który chce zostać gwiazdą wrestlingu. Aby spełnić swoje marzenia, Zak ucieka z domu opieki społecznej. Na swojej drodze trafia na innego outsidera, Tylera, drobnego poławiacza krabów, który wpadł w niemałe kłopoty. Ostatecznie wspólnie wyruszają w podróż, aby odnaleźć swoje miejsce na ziemi. "Sokół z masłem orzechowym" to rewelacyjna historia o tym jak dwie różne jednostki potrafią zbudować ze sobą nic braterstwa. Jak niestety ludzie często o dobrym sercu popełniają błędy oraz jak niewiele trzeba, żeby choć na chwile być szczęśliwym. Prawdziwe granice wyznaczamy sobie sami, w głowie. Shia LaBeoutf (seria "Transformers") w tej dramatycznej odsłonie jest świetny. Idealnie odgrywa swoją rolą. Również Dakota Johnson ("Pięćdziesiąt twarzy Greya"), pokazuje, że jest bardzo dobrą aktorką. Pomimo poruszania wielu trudnych spraw, film ma bardzo pozytywny wydźwięk. Warto go zobaczyć.

Jeśli zastanawiamy się także nad kondycją światowego społeczeństwa w kontekście ostatnich lat to warto zwrócić uwagę na dokument "Minimalism: A Documentary About the Important Things" w reżyserii Matta D'Avella. Większość z nas żyje w epoce dobrobytu, w epoce wszechobecnego plastiku.  Gromadzimy, gromadzimy i generujemy mnóstwo śmieci. W tym dokumencie dowiemy się jak ludzie rezygnują z dużej ilość dóbr materialnych i zmieniają swoje życie. Jak zostają "minimalistami". Może nie wszystkim przypadnie coachowy ton zaprezentowany w filmie, ale sama idea jest bardzo ciekawa. Ograniczamy dobra materialne, zadając sobie pytania, czy na pewno dana rzecz jest mi potrzebna, nie tylko w sferze ekonomicznej ale też i duchowej. Film nie podaje gotowych, uniwersalnych odpowiedzi, ale pozwala stworzyć miejsce do dyskusji.

Sylwester przed ekranem monitora lub telewizora zdecydowanie nie musi być czasem straconym. Na platformach stremingowych możemy znaleźć te i inne produkcję, które kto wie, może sprawią, że zmienimy w nowym roku swoje życie na lepsze albo zyskamy nadzieje lub dostrzeżemy coś co zmieni nasze postrzeganie ludzi oraz świata.

Opublikowane przez VODlife.pl

Vodlife.pl poleca również: