TOP 3 filmów polskich, najczęściej wyszukiwane polskie filmy

Choć większość kinowych hitów to filmy zagraniczne, to zdarzają się (ostatnio nawet coraz częściej) bardzo dobre produkcje polskie, które przyciągają do kin tłumy. W przeciągu ostatnich kilku lat mieliśmy okazję oglądać wyjątkowo wiele dobrych filmów. Niektóre z nich jednak zrobiły wokół siebie wyjątkowe zamieszanie, nie da się ukryć, z różnych powodów.

KLER (2018)

Bardzo odważny film Wojciecha Smarzowskiego (reżysera takich filmów jak Róża, Wołyń, czy Wesele) przedstawiający środowisko księży od dość kontrowersyjnej strony. Film przedstawia dokładniej historię trzech księży, których drogi łączą się na skutek konkretnych wydarzeń. Każda z postaci związana jest z kontrowersyjnymi tematami, z którymi spotykamy się w realnym życiu, takimi jak korupcja, alkoholizm czy nawet pedofilia. Poza mocnym tematem, ubarwionym dodatkowo wybitnym poczuciem humoru, dostajemy wyśmienitą obsadę aktorską. Główne role objęli tutaj Arkadiusz Jakubik (znany z takich filmów jak Najlepszy, Drogówka, Chce się żyć), Robert Więckiewicz (możemy go zobaczyć w Pod mocnym aniołem, W ciemności czy Ślepnąc od świateł), Jacek Braciak (znany w dużej mierze z serialu telewizyjnego Rodzinka.pl, jednak warty zobaczenia w filmach takich jak Córka trenera, Róża czy Sprawiedliwy) oraz Janusz Gajos (bohater takich polskich hitów jak Zemsta, Alternatywy 4, PitBull czy Układ zamknięty).

JESTEM MORDERCĄ (2016)

Maciej Pieprzyca (reżyser takich filmów ja Chce się żyć, Ikar. Legenda Mietka Kosza czy Prokurator) podjął się przedstawienia własnej interpretacji głośnej historii z lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to każdy mógł usłyszeć o wampirze z Zagłębia. Film przedstawia mocno kontrowersyjne śledztwo w sprawie seryjnego mordercy, jednocześnie bardzo dobrze oddając klimat tamtych czasów oraz napięcie, które musiało w takiej sytuacji panować w społeczeństwie. Dodatkowo produkcję uświetnia bardzo dobra obsada aktorska, w której znajdziemy (po raz kolejny już dziś) Arkadiusza Jakubika (warto obejrzeć go również w Carte Blanche czy Dom zły), Mirosława Haniszewskiego (grał również w Amoku, Jeszcze dzień życia czy Trzy sekundy), Agatę Kuleszę (świetne role w Sali samobójców, filmie Ida czy Zimnej Wojnie), Piotra Adamczyka (Testosteron, Och, Karol 2, Dywizjon 303 czy serial Czas honoru) oraz wielu innych.

365 DNI (2020)

Film ten jest doskonałym przykładem tego, że produkcja nie musi być wyjątkowo wybitna, aby było o niej głośno. Polskie 50 twarzy Greya – chyba każdy już usłyszał to, jakże trafne, podsumowanie tegorocznej współpracy Barbary Białowąs (reżyserka Big Love czy Moja Nowa droga) i Tomasza Mendesa (365 dni to jego debiut reżyserski, jednak jako aktora mogliśmy go oglądać w Dywizjonie 303 czy Prosto w serce). Film ten opowiada historię kobiety, która zostaje porwana przez szefa włoskiej rodziny mafijnej i dostaje dokładnie rok na pokochanie go. Dwie główne role zostały objęte przez zupełnie świeżych aktorów, jednak w obsadzie możemy zobaczyć też bardziej znane twarze, jak np. Magdalena Lamparska (role w Listach do M., 39 i pół czy Bogowie), Bronisław Wrocławski (Vabank II, Rewers czy Francuski numer) oraz Natasza Urbańska (grała w 1920 Bitwa Warszawska czy Sztos). Co ciekawe, film ten okazał się wyjątkowym hitem nie tylko w kraju (gdzie, swoją drogą, powody jego popularności są dość dyskusyjnym tematem), ale, przede wszystkim, za granicą. Być może nie jest to do końca rodzaj kinematografii, z którą, jako Polacy, chcemy być kojarzeni. Jednakże, nie ważne jak mówią, ważne, że mówią, prawda?

Opublikowane przez VODlife.pl

Vodlife.pl poleca również: