Złote Globy 2021 – podsumowanie.

Złote Globy 2021 –  podsumowanie.

Ceremonia Złotych Globów za nami. Ceremonia nietypowa, bo przeprowadzana w kliku miejscach w dodatku z dwiema gospodyniami. W Nowym Jorku mogliśmy zobaczyć i usłyszeć Tinę Fey, natomiast w Los Angeles Amy Poehler. Co więcej, z nominowanymi łączono się za pośrednictwem internetu, więc cała transmisja wyglądała jak olbrzymia wirtualna konferencja.

Najlepszym filmem dramatycznym okazał się w tym roku Nomadland Chloe Zhao, która również otrzymała nagrodę za najlepszą reżyserię. Ten dramat obyczajowy opowiada o kobiecie (w tej roli Frances McDormand), która traci dorobek życia, wyrusza w podróż po zachodniej stronie Ameryki i zaczyna żyć jak współczesny nomad.

Proces Siódemki z Chicago - opowieść o jednym z najgłodniejszych procesów sądowych w historii, zapewnił Aaronowi Sorkinowi nagrodę w kategorii najlepszy scenariusz.

Chadwick Boseman został uhonorowany pośmiertnie nagrodą najlepszego aktora dramatycznego za rolę w filmie Ma Rainey: Matka bluesahistorii najwybitniejszej wokalistki bluesowej ubiegłego wieku. Najlepszą aktorką zaś została Andra Day za rolę w filmie biograficznym opowiadającym o innej znanej amerykańskiej gwieździe muzyki Billie Holiday - The United States vs. Billie Holiday.

Najlepszym filmem komediowym lub musicalem został wybrany Kolejny film o Boracie. Sacha Baron Cohen po raz kolejny wcielił się w szalonego Kazacha, który pod paletą żartów obnaża absurdy Ameryki. Artysta zdobył również nagrodę za najlepszego filmowego aktora komediowego.

Najlepszą aktorką w komedii lub musicalu została Rosamund Pike, za rolę w filmie O wszystko zadbam. Jest to historia wyznaczanej przez sąd opiekunki prawnej osób starszych o bardzo wątpliwym kompasie moralnym.

Za rolę drugoplanowe nagrodzeni zostali: Jodi FosterMauretanczyk (historia więźnia Guantanamo, który chce odzyskać wolność) oraz Daniel Kaluuya - Judas and the Black Messiah, gdzie sportretował przywódcę Partii Czarnych Panter Freda Hamptona.

W kategorii najlepsza animacja nie było zaskoczeń. Nagrodę otrzymała produkcja z kuźni Disneya Co w duszy gra. Historia nauczyciela muzyki, jak było również do przewidzenia, zgarnęła także trofea za najlepszą piosenkę oraz muzykę.

W przypadku kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, choć wielu typowało Na rauszu, zwycięstwo przypadło Minari, historii koreańskiej rodziny, która osiedla się w Stanach Zjednoczonych.

W przypadku produkcji serialowych kolejne nagrody zgarnęła produkcja o rodzinie królewskiej The Crown. Obraz okazał się być najlepszym serialem dramatycznym a Emma Corrin, Josh O'Connor i Gillian Anderson otrzymali wyróżnienia w kategoriach aktorskich (odpowiednio aktorka w serialu dramatycznym, aktor w serialu dramatycznym oraz aktorka drugoplanowa).

Najlepszym filmem lub miniserialem został Gambit królowej, opowiadający o młodej genialnej mistrzyni szachowej, a odtwórczyni głównej roli Anya Taylor-Joy zdobyła nagrodę za rolę kobiecą.

Schitt's Creek, historia pozbawionego bogactwa magnata branży video, zdobyła również dwie statuetki. Za najlepszy serial komediowy oraz w kategorii najlepsza aktorka w serialu komediowym. Statuetka powędrowała do Catherine O'Hara. Najlepszym aktorem wśród seriali rozrywkowych okazał się Jason Sudeikis i jego rola trenera futbolu amerykańskiego/piłki nożnej w Ted Lasso. Mark Ruffalo za rolę braci bliźniaków w To wiem na pewno, otrzymał statuetkę w kategorii aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym. Zaś John Boyega zgarnął nagrodę najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w jednym z odcinków antologii Small Axe opowiadający o karaibskiej społeczności żyjącej w Londynie.

Największymi przegranymi Złotych Globów byli twórcy Mank. Mimo aż sześciu nominacji, film nie zdobył żadnej statuetki.

Chociaż branża filmowa musiała mocno zmienić swoje grafiki w związku z pandemią i zostało przesuniętych wiele oczekiwanych premier, to na serwisy online trafiło wiele nominowanych do Złotych Globów produkcji. Teraz, gdy wybrano te najlepsze, może warto nadrobić filmowe zaległości.

Opublikowane przez VODlife.pl

Vodlife.pl poleca również: