Znamy skład jury oraz pierwsze tytuły nominowane w tegorocznym konkursie Pięciu Smaków

Znamy skład jury oraz pierwsze tytuły nominowane w tegorocznym konkursie Pięciu Smaków

Miesiąc temu ruszyła rekrutacja do People's Jury 15. edycji konkursu organizowanego przez Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Znamy już skład jury, lecz co więcej, ujawniono już część tytułów, które powalczą o tegoroczną nagrodę. 

15 edycja konkursu odbywa się w tym roku w ramach stworzonej przez Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków platformy edukacyjnej Asian Cinema Education. O założeniach platformy pisałam przy okazji organizowanego za jej pośrednictwem cyklu wykładów (patrz: Pięć Smaków rusza z cyklem wykładów!).

People's Jury zbiera pasjonatów szeroko rozumianego kina azjatyckiego z czterech europejskich państw: Polski, Włoch, Holandii i Finlandii. Dwanaście osób wybranych spośród wszystkich zgłoszonych przejdzie w Warszawie ośmiotygodniowe szkolenie z zakresu organizacji festiwali filmowych oraz pisania i redagowania tekstów o tej tematyce. Wszystko po to, aby pod koniec zdecydować, który z nominowanych filmów wygra tegoroczny konkurs. W tegorocznym składzie jury znalazło się czterech Polaków: Dominika Konopielko, Aleksander Młyński, Kinga Molińska oraz Jakub Wanat. 

Lecz to nie skład jury jest najważniejszy a nominowane filmy. Znamy już cztery z nich:

  1. “Dwunastodniowa opowieść o potworze, który umarł w dniu ósmym” ("The 12 Day Tale of the Monster That Died in 8", reż. Shunji Iwai, Japonia 2020)

“Jak Japonia radzi sobie z katastrofami? Wie to każdy fan popkultury: trzeba powołać do życia wielkie monstra, które pomogą ludzkości przetrwać. Zamknięty w domu w czasie lockdownu młody aktor postanawia zająć się hodowlą takiego potwora ze sprzedawanych online kapsułek - w wideorozmowach ze znajomymi dzieląc się dzień po dniu efektami swojego projektu. Bezpretensjonalny, liryczny i melancholijno-zabawny dziennik początków pandemii, zrealizowany w stylu DIY, to mikroportret kilku osób, które dzielą się swoją codziennością w niepewnym (bez)czasie oczekiwania na powrót normalnego życia - choć co tak naprawdę kryło się pod tym określeniem?”

  1. “Numer jeden” (“Number One”, reż. Ong Kuo Sin, Singapur 2021)

“Chee Beng ma piękny dom, rodzinę, kredyt i ujawniany tylko na rodzinnych imprezach talent wokalny. Wszystko to zostaje zagrożone, kiedy dostaje wypowiedzenie z pracy. Nie jest już młody, a zbyt wysokie kwalifikacje wcale nie pomagają w znalezieniu nowego miejsca pracy. Sytuację ratuje posada menadżera w klubie muzycznym. Klubie, w którym występują drag queens. Ich wypełniony brokatem i szelestem sztucznych rzęs świat otworzy przed Chee zupełnie nowe możliwości. Nie tylko finansowe.”

  1. “Pewnego razu w Kalkucie” (“Once Upon A Time In Calcutta”, reż. Aditya Vikram Sengupta, Indie 2021

“Zachwycający, medytacyjny poemat na cześć wielkiej metropolii, chwytający rytm jej i jej mieszkańców - ludzi, którzy lata świetności mają już za sobą, ale wciąż żyją nadzieję na lepsze jutro. Wyjątkowy, oniryczny nastrój tego cichego, ale jednocześnie epickiego filmu, który jeden z najciekawszych twórców kina indyjskiego zrealizował w swoim rodzinnym mieście, znakomicie rymuje się ze "Spragnionymi miłości" Wong Kar Waia.”

  1. “Historia południowej wyspy” (“The Story of Southern Islet”, reż. Chong Keat Aun, Malezja 2020)

“Tajemnicza choroba przykuwa męża Yan do łóżka. Czy to dlatego, że kilka dni wcześniej próbował złapać węża na ogrodzonym polu? Z takimi sprawami społeczność małej malezyjskiej wioski przy granicy z Tajlandią zwraca się raczej do szamana niż do lekarza, jednak kobieta chce pomóc mężowi za wszelką cenę. Życie w osadzie toczy się tymczasem swoim jednostajnym rytmem, którego w żaden sposób nie naruszają nadnaturalne wydarzenia i niezwykłe przemiany, zachodzące w mieszkańcach.”

Na ten moment znane są jedynie wyżej wymienione tytuły. Reszta, wraz z całym programem 15. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków ogłoszona zostanie 26 października.

(Przypis: opisy poszczególnych filmów zaczerpnięto ze strony organizatora: Pięć smaków)

Opublikowane przez VODlife.pl

Vodlife.pl poleca również: